Photo Rating Website
Start Ogród Saski ogogl mp3 ogram 997 Ogródek pl
ogrodzenia z gabionów

aaaaPo Mundialuaaaa


Przy okazji.
Widziałem niesamowite ogrodzenie niedawno w Karyntii.
Jakby klatka z ocynkowanej siatki o kształcie muru ,czuli wysokość 2,0-2,20 ,grubość ok.0,5m ,wypełniona kamieniami .
Takimi jak z górskich rzek.
Piękna sprawa.
To się nazywa gabion :)
Czasami po prostu robi sie rynienki takie w wylewce :P i wysypuje kamykami. W lazienkach, w duzych salonach, ostatnio widzialem antresole a konkretnie krawedz tj zakonczenie juz za barierka. Dookola okraglej kabiny prysznicowej rowniez widzialem. Ale najbardziej podobaja mi sie kosze wypelnione kamieniami jako ogrodzenie :D albo scianka na tarasie by uchronic sie przed spojrzeniami sasiadow lub zakryc nie przyjemny widok. Nazywa sie to gabionami i jest coraz popularniejsze. W google mozna znalezc nawet projekty domow z elewacja gabionowa :lol:


edit
user Mauer75 i jego lazienka :P
http://images31.fotosik.pl/446/785e9e838677daaamed.jpg
W koszu z tyłu można ułożyc gruz betonowy a na front dac ładny kamień. Gabiony mogą służyć jako murki oporowe, parawany wewnątrz ogrodu, ogrodzenia tłumiące hałas, .... pomysłów na wykorzystanie jest wiele.
Witam,

Mam do obsypania ścianę fundamentową z jednej strony. Mam z tej strony 1.5m do granicy. Obsypać trzeba na wysokość ok. 60-80 cm, szerokość - tyle ile zostanie do ogrodzenia. To z tego powodu, że te 1.5m dalej jest mała wewnętrzna uliczka na poziomie około ławy fundamentowej, a z drugiej strony dom już niżej też być nie mógł (na takiej małej skarpie jakby jest).

Architekt zaproponował gabiony, jako element trzymający tą ziemię, a także jednocześnie wyciągnięte dalej w górę, aby jednocześnie stanowiły ogrodzenie. Tak jak na rysunku:

http://patek.netinfo.pl/gabion.png

W dolnej części linia przerywana to aktualny poziom, i wyżej biała z 10% spadkiem - pożądany. Z mojej strony daje to jeszcze 100cm do góry "ogrodzenia", a z drugiej 150. Trzeba by to pociągnąć na całą długość działki jakieś 50m.

Zastanawiam się teraz nad ekonomiczno-funkcjonalną stroną tego. Czy wybrać:
- gabiony
- murek oporowy betonu i stali stanowiący jednocześnie podstawę pod jakieś ogrodzenie np. z siatek zgrzewanych
- a może coś by się dało zrobić z pustaków oporowych takich jak http://www.cjblok.com.pl/default.php?cPath=1&cat=5 (i też to jako podstawa jak w przypadku muru oporowego z betonu)

Gabiony już mam zaprojektowane, ale jak by musiał być w takiej zrobiony murek z betonu albo pustaków to nie wiem. Uniemożliwia mi to porównanie kosztów. Czy ktoś to rozpatrywał, albo ktoś z fachowców może na swoją intuicję podpowiedzieć co tutaj jest najtańsze, a co najdroższe i o rząd wielkości różnicy?

Chętnie przyjmę też komentarze na temat wad i zalet poszczególnych rozwiązań, innymi słowy - co byście Wy wybrali z tego i dlaczego :)

Dodam nie zależy mi, ani nikomu innemu, na wyglądzie od tej strony, jest to tak jakby koniec osiedla, po drugiej stronie jest jakaś piekarnia i wewnętrzna uliczka do niej; prawie, że tereny przemysłowe :) tam się nie chodzi, nie jeździ, sam nie mam nawet na tej ścianie żadnych okien.

Aha, na sląsku, a do gabionów chyba najbliżej coś sensownego do środka (jakiś kamień łamany) to mam w strzegomiu, koszty transportu będą pewnie wysokie :( Chyba, że się mylę?
Czy ktoś z was rozważał otoczenie swojego ogrodu gabionami? A może ktoś już zastosował takie rozwiązanie. Jestem bardzo ciekaw jakie macie doświadczenia z tym nietypowym ogrodzeniem, które estetyką idealnie dopasowuje się do ogrodu.
ja123abc
Co do gabionów i ogrodzeń z nich wykonanych to podaję adres producenta www.jarosz.com.pl
Robią solidnie i naprawdę bardzo ładnie. Polecam


Po Mundialu

Designed By Royalty-Free.Org